Головна » 2015 » Вересень » 28 » СКАЗ!
10:42
СКАЗ!

       Сьогодні світ відзначає день боротьби зі сказом

28 вересня світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби зі сказом.

Dog with rabies.jpg

                  Всесвітній день боротьби зі сказом є ініціативою благодійної організації «Альянс по боротьбі зі сказом» (ARC) та «Центрів боротьби з хворобами і профілактики хвороб» (CDC), Атланта у Сполучених Штатах Америки за підтримки Всесвітньої Організації Охорони здоров’я.

                   Сказ — особливо небезпечна інфекційна хвороба, що характеризується ураженням центральної нервової системи і закінчується летально. Джерелом збудника сказу (вірусу) є хворі на сказ тварини, які виділяють вірус зі слиною.

                    Інфікування людини сказом відбувається здебільшого від хижих (вовки, лисиці — 41,4 %) чи домашніх тварин (коти — 21,8 %, собаки — 15,3 %), а також сільськогосподарських тварин (20,2%). Епідемічна ситуація зі сказу в Україні є нестійкою, щорічно виявляється до 2 тис. випадків хворих на сказ тварин. Щороку в Україні реєструють понад 100 тисяч осіб, котрі звертаються у медичні заклади з приводу укусів тваринами, з яких 60% отримують направлення за показниками підозри інфікування сказом.

                    В травмпункт  Миронівської центральної районної лікарні  за 9 місяців 2015  звернулось за медичною допомогою з приводу укусів тваринами 79 пацієнтів, 25 % з цих пацієнтів було госпіталізовано для проведення антирабічнх щеплень. Від укусів тваринами, хворими на сказ, в 2015 році лікувалось 5 осіб .

                      Вірус сказу потрапляє в організм людини при укусі або попаданні слини хворої на сказ тварини через рану або мікроскопічні пошкодження шкіри, рідше - слизової оболонки. Діагноз сказу ставлять на підставі даних анамнезу і клініки. Швидкого серологічного тесту для виявлення сказу немає. Інкубаційний період при сказі триває від 10 діб до 1 року і більше. Захворювання починається з підвищення температури тіла, загального нездужання, головного болю. Хворі збудливі, сон у них неспокійний. З часом виникають тонічні та клонічні судоми інших груп м'язів, можуть з'являтися слухові і зорові галюцинації. Через 2—3 доби збудження змінюється паралітичною стадією: хворий слабне, судоми зменшуються, після чого настає смерть. Триває захворювання 4—10 діб.

                      Успішної терапії сказу не розроблено. Запорукою життя є вчасна профілактика. Відразу після зараження, конче потрібні первинна хірургічна обробка рани, активна і пасивна імунізація. Використовуються сучасні антирабічні вакцини та імуноглобуліни, введення яких здійснюється в стаціонарних та амбулаторних умовах. Перша доза вакцини вводиться   відразу після  покусу або ослинення,  інші — на 3-тю, 7-му, 14-ту, 30-ту, 90-ту добу. Вартість імунологічних препаратів для проведення повного курсу імунізації складає близько 1500 грн.

                        Основне завдання щеплень проти сказу - вироблення у людини стійкого імунітету проти вірусу. Імунітет зберігається приблизно протягом року. Вакцинація попереджає виникнення хвороби в 96-99 % випадків. Побічні явища при антирабічній вакцинації спостерігаються в 0,02-0,03 % випадків. Сказ є смертельним захворюванням: летальний результат наступає в 100 % випадків розвитку клінічної симптоматики. Профілактика сказу, в першу чергу, спрямована на зниження захворюваності середовища тварин і обмеження ймовірності укусу бродячими і дикими тваринами людини. У разі своєчасного звернення за медичною допомогою та проведення профілактичних заходів в повній мірі сказ у інфікованих осіб можливо попередити.

Переглядів: 282 | Додав: myronivka-lab | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar