Головна » 2016 » Січень » 18 » Увага! Вірусний гепатит А
12:52
Увага! Вірусний гепатит А

У січні поточного року по Миронівському районі  зареєстровано чотири випадки захворівших на вірусний гепатит А.

Вірусний гепатит А - інфекційне захворювання, що проявляється жовтяницею, яка викликана вірусним ураженням печінки. Передається фекально-оральним шляхом, із забрудненою водою та продуктами. Джерелами інфекції є хворі.
Епідемічна жовтяниця була описана вперше ще в античну епоху, проте гіпотеза про інфекційну природу жовтяниць була вперше сформульована Боткіним тільки в 1888 році. Подальші дослідження привели до розділення в 1960-х роках вірусного гепатиту з фекально-оральним шляхом передачі (А) і сироваткового гепатиту (В). Пізніше були ідентифіковані і інші вірусні гепатити: C, D, E і ін
Варто зауважити, що гепатит А завжди був "військової" проблемою і перші описи епідемій серед військових були зроблені під час Першої Світової війни. У 1941-42 рр.. жовтяниця стала проблемою для англійських військ в ході військових дій на Середньому Сході, коли близько 10% особового складу військ її Величності були "виведені з ладу" вірусним гепатитом А. Англійським лікарям вдалося встановити, що погані санітарні умови та відсутність каналізації є головними причинами розповсюдження інфекції . З цього моменту, у 1943 р. у Великобританії (і паралельно в США) були розпочаті поглиблені дослідження проблеми, ученим була поставлена ??мета остаточно з'ясувати механізм поширення інфекції та виробити засоби боротьби з нею. У ході цього дослідження було з'ясовано, що одного разу перехворів на вірусний гепатит А довічно захищений від цієї інфекції. Факт довічного імунітету наштовхнув дослідників на думку про те, що сироватка перехворіли гепатитом А може бути використана як засіб профілактики.
Вірус гепатиту А відрізняється високою стійкістю до факторів зовнішнього середовища і дезінфекційним засобам. Тривалість виживання вірусу в продуктах досягає 1 року.
Вірус зазвичай проникає в організм фекально-оральним шляхом, тобто при вживанні в їжу інфікованих води і продуктів.
Більшість випадків захворювання починається з грипоподібних, нагадують простудні захворювання симптомів - втрата апетиту, загальна слабкість, нудота, блювота, підвищення температури. Втім, ці симптоми звичайно не зупиняють хворих, вони продовжують працювати і не звертаються до лікарів. Першим симптомом, що насторожує пацієнтів є потемніння сечі, що є одним з ознак жовтяниці. Колір сечі міняється із звичайного, солом'яно-жовтого до кольору темного пива. Іншою ознакою жовтяниці, який першими помічають вже близькі хворого, є пожовтіння склер (білків очей).

Третім класичною ознакою жовтяниці є знебарвлення калу. Слід сказати, що вірусний гепатит А може протікати і без жовтяниці, коли єдиними ознаками протікає інфекції можуть бути нудота, втрата апетиту і, можливо, болі в животі. Частота жовтяничних форм збільшується з віком, жовтяниця рідко зустрічається у дітей до 5 років і є практично обов'язковим супутником гепатиту А у дорослих.
Найбільш важкими клінічними формами вірусного гепатиту А є холестатична (дослівно "застій жовчі" ) і фульмінантна (блискавична). При першій домінуючими симптомами стають виражена жовтяниця, значне збільшення печінки і сильний свербіж шкіри, причиною якого є подразнення нервових рецепторів шкіри компонентами жовчі. Застій жовчі при такій формі вірусного гепатиту А викликаний значним запаленням стінок жовчних проток і печінки в цілому. Незважаючи на більш важкий перебіг, прогноз при холестатичної формі гепатиту А залишається сприятливим. Цього не можна сказати про фульмінатной, блискавичної форми гепатиту А, на щастя досить рідкісної серед дітей і молодих дорослих (частота складає долі відсотка), але нерідкої у літніх пацієнтів (кілька відсотків випадків). Смерть настає протягом декількох днів, внаслідок гострої печінкової недостатності.
Летальність від гепатиту А коливається в межах від 1% до 30%, при цьому виявляється явне наростання летальності з віком, що пов'язано зі збільшенням ймовірності нашарування інфекції на хронічне захворювання печінки. Значна частина смертей реєструється у пацієнтів, які є хронічними носіями вірусу гепатиту В.
Країни з помірною ендемічного характеризуються особливим типом розподілу захворюваності. У сільській місцевості зустріч з вірусом гепатиту А відбувається в дитинстві, імунітет набувається в більш молодому віці. У містах, де легше дотримувати гігієнічні вимоги, людина довше залишається сприйнятливим, що, як не парадоксально, призводить до більшої частоті маніфестних, а іноді і важких форм гепатиту А у городян. Таким чином, жителі міст, які виїжджають у сільську місцевість також є групою ризику.
Іншими групами ризику є:
- особи виїжджають у відрядження в неблагополучні по гепатиту А регіони, в тому числі військові
- працівники каналізаційних служб та водопостачання,
- працівники підприємств торгівлі та харчування,
-групи ризику по ускладнень та смертності внаслідок гепатиту А: особи, які є хронічними носіями вірусу гепатиту В, пацієнти з хронічними захворюваннями печінки.

Профілактика вірусних гепатитів

1. Використовувати для пиття  та миття посуду лише перекип`ячену воду (воду кип”ятити не  менше 10 хв., дати відстоятися).

2. Не використовувати  для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання.

3. При неорганізованому відпочинку  для пиття та приготування їжі мати з собою  запас  питної води (краще бутильовану).

4. Перед споживанням овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, для споживання дітьми – обдати окропом.

5. Строго дотримуватись правил особистої гігієни – обов`язково мити руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після кожного відвідування туалету.

6. Не займатись самолікуванням. При появі перших ознак захворювання терміново звернутись до лікаря.   

   Найбільш дієвим етапом з ліквідації захворюваності вірусним гепатитом А є проведення вакцинації.

 

Переглядів: 280 | Додав: myronivka-lab | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar