Головна » 2017 » Липень » 7 » Алергія на пил. Що треба знати.
10:21
Алергія на пил. Що треба знати.

Одне з найвідоміших висловлювань Гіппократа - “Усуньте причину, тоді пройде й хвороба”.

В сучасних умовах алергічні захворювання є одними з найбільш розповсюджених серед населення і складають велику медичну та соціальну проблему. Алергію називають одною з хвороб цивілізації, і кожен рік кількість пацієнтів, у яких її діагностують, збільшується на 5%. За прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров’я, ХХІ століття стане століттям алергії. Що ж необхідно знати, про так звану “алергію на пил”.

Побутовий пил у приміщеннях (як житлових, так і місцях тимчасового перебування людини) вкриває всі горизонтальні і вертикальні поверхні: підлогу, паласи, настінні килими, м’які іграшки, меблі, збирається у кутках диванів, крісел та ліжок. Цей пил складається з органічних та неорганічних чинників, серед яких зустрічається багато видів мікроскопічних кліщів, що знаходяться в дуже тісному контакті з людиною. Але найбільше медичне значення мають кліщі найчисельнішої родини Pyroglyphidae (фото 1). Встановлено, що якраз ці кліщі і продукти їх життєдіяльності містять в собі алерген, який має високі сенсибілізуючі властивості. Встановлено, що негативний вплив на здоровя людини залежить від кількості кліщів: більше 100 екземплярів в 1 грамі побутового пилу – фактор ризику.

 

Екологічною нішею цих кліщів є місця в житлових і комунальних приміщеннях з підвищеною температурою та відносною вологістю повітря, з наявністю харчового субстрату (лупа, шкіряні покриви та виділення людини та тварин, волосся, мікроскопічні гриби тощо).

Виявилось, що найбільш оптимальними для їх розвитку є висока вологість (до 80%) та температура від 20 до 30ºС, тобто саме такі умови, які складають мікроклімат ліжка людини.

Кліщі дуже чутливі до вологи. Саме тому, пік чисельності кліщів побутового пилу і як наслідок – підвищення чисельності атопічних форм респіраторних захворювань, припадає на весняно-осінній період року. Клінічні прояви астми частіше відмічаються вночі завдяки найбільш тривалій експозиції алергенів.

Основними захворюваннями, які провокуються кліщі побутового пилу є атопічна бронхіальна астма, атопічний дерматит, алергічний риніт та кон’юктивіт.

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я на даний час від астми страждає 235 млн. людей. Це одна з найпоширеніших хронічних хвороб серед дітей. Найбільш вагомими факторами ризику виникнення астми є поєднання генетичної схильності та впливу факторів навколишнього середовища, серед яких на першому місці вказані алергени приміщення, що містяться в побутовому пилу житлових приміщень.

В Державній установі «Київський обласний лабораторний центр міністерства охорони здоров’України » з 2008 року проводяться санітарно-ентомологічні дослідження побутового пилу. За період досліджень встановлено, що заселеність кліщами помешкань населення Київської області та приміщень тимчасового перебування людей (перукарні, готелі та ін.) складає від 25 до 50%, з них у більш ніж половині випадках кількість кліщів перевищує 100 екземплярів в 1 грамі пилу!

Але не слід панікувати: поінформований значить озброєний.

Хвороби викликані алергенними кліщами побутового пилу краще попереджувати, ніж потім лікувати та ще й боротись з кліщами всіма відомими способами. Слід лише дотримуватись певних правил, що направлені на профілактику заселення приміщення алергенними кліщами. А саме:

  1. Необхідно зменшити до мінімуму наявність у приміщенні таких пилонакопичувачів, як килими, м’які меблі (бажані меблі з гладенькими поверхнями, що легко миються), масивні штори (краще бавовняні і як можна частіше їх прати), кімнатні квіти, м’які іграшки.
  2. Вся поверхня підлоги оселі повинна бути легкодоступною для щоденного прибирання, бажано за допомогою пилососів з аквафільтрами. З метою регуляції вологості повітря, насамперед у ванній кімнаті, встановлювати прилади примусової вентиляції.
  3. Замінити подушки з пір’я, ковдри, матраци на синтетичні. Доцільним є використання наматрацників та напірників, які необхідно хоча б раз в декілька місяців прати чи здавати в хімчистку. Постільну білизну треба замінювати щотижня та прати за температури не менше 55ºС.
  4. Книжні полиці в приміщенні бажано мати закритого типу, що значно зменшить накопичення на них пилу. Речі з вовни бажано тримати у щільно закритих пакетах.

Якщо ж ви звернулись в лабораторію і провели санітарно-ентомологічні дослідження оселі, які виявили наявність кліщів не треба панікувати. Боротьба з алергенними кліщами передбачає використання фізичних та екологічних методів.

  1. Живі кліщі можуть бути видалені з постільної білизни та подушок завдяки обробці у звичайній пральній машині (повинна бути не нижче 55ºС, краще 80ºС) або у хімчистці.
  2. Мити підлогу в квартирі, де були виявлені кліщі побутового пилу необхідно 1-2% розчином повареної солі.
  3. Як можна частіше необхідно піддавати постільні речі впливу морозу, а особливо – прямих сонячних променів (кліщовий алерген повністю втрачає свою активність при опроміненні ультрафіолетовими променями протягом двох годин). Якщо немає змоги регулярно просушувати постільну білизну на сонці та морозі, можливе використання пересувних ультрафіолетових бактерицидних ламп.
  4. Значно знизити кількість кліщів у матраці можна за допомогою електричної ковдри, в яку завертають чи накривають матрац та залишають на 7 годин.
  5. Зниження вологості повітря за рахунок роботи кондиціонеру також призводить до зниження чисельності кліщів.
  6. Доцільно використовувати наматрацники та напірники, які бажано прати одночасно з постільною білизною не рідше одного разу на тиждень.

Пам’ятайте! Для вирішення проблеми алергічних захворювань, що пов’язані з побутовим пилом, недостатньо лише знищення кліщів та видалення всіх алергенів. Основними в регулюванні процесу виникнення алергічних захворювань “кліщової етіології” повинні стати профілактичні заходи, направленні на створення умов, що непридатні для розвитку та життєдіяльності кліщів.

Будьте здорові!

 

 

Переглядів: 501 | Додав: myronivka-lab | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar